Jak wygląda nauka w Irlandii?

Naturalne piękno tego kraju, niezwykła gościnność, czy też smaczne “esencje”, które warzy się tam od lat - nie ma wątpliwości, że Irlandia ma wiele powodów do dumy! Historyczne dziedzictwo, oryginalna kultura, bezpieczeństwo i tolerancja, najprzyjaźniejsze państwo w Europie - ta lista nie ma końca. Irlandia z pewnością jest wyjątkowym miejscem do życia, nauki i pracy.

Właśnie - a jak to jest z nauką na zielonej wyspie?

System szkolnictwa w Irlandii jest kierowany centralnie przez Ministerstwo Edukacji i Umiejętności. Jest on wielostopniowy i składa się z poziomu podstawowego (primary-level), ponadpodstawowego (secondary-level), szkół pomaturalnych (further education) i szkolnictwa wyższego (third-level). Edukacja finansowana przez państwo jest dostępna na wszystkich szczeblach. Możliwe jest również podjęcie kształcenia odpłatnego w prywatnych szkołach.

Nauka w irlandzkich szkołach prowadzona jest w języku angielskim, ponieważ przymusowa nauka w języku irlandzkim została zniesiona w 1973 roku. Jednak można spotkać się ze szkołami, gdzie obowiązek ten nadal istnieje. Niektórzy uczniowie mogą jednak zostać z tego zwolnieni. Dotyczy to między innymi uczniów, którzy spędzili znaczący okres czasu za granicą lub mających problemy z nauką. Warto wspomnieć o Gaelscoileanna. To szkoły, w których językiem używanym podczas zajęć jest irlandzki, co więcej zyskują one coraz większą popularność.

Rok szkolny w Irlandii trwa podobnie jak w Polsce - od początku września do połowy czerwca z wyjątkiem szkół średnich, które kończą zajęcia 31 maja. System edukacji w Irlandii kładzie nacisk na ucznia, a jego głównym założeniem jest umożliwienie jak najlepszego wykorzystania zdolności i umiejętności dziecka oraz zapewnienie jak najlepszego rozwoju. 

Nauka w szkole średniej składa się z dwóch etapów:

1. Szkoła średnia pierwszego stopnia (tzw. junior cycle) jest obowiązkowa i trwa trzy lata (12-15 roku życia). Wyróżnia się cztery rodzaje szkół: szkoła klasyczna i tradycyjna (voluntary school) ; szkoła wielokierunkowa (comprehensive), która jest połączeniem szkoły gramatycznej, technicznej i nowoczesnej; szkoła publiczna (community), z programem edukacyjnym zbliżonym do szkoły wielokierunkowej oraz szkoła zawodowa, przygotowująca do dalszego kształcenia w cyklu przysposobienia zawodowego drugiego stopnia. Każda ze szkół zakończona jest egzaminem, a absolwenci otrzymują świadectwo Junior Certificate, które uprawnia do podjęcia nauki w szkołach średnich drugiego stopnia.

2. Szkoła średnia drugiego stopnia jest nieobowiązkowa i trwa dwa lub trzy lata (15-18 roku życia) w zależności od tego czy uczeń korzysta z roku przejściowego (transition year). W okresie roku przejściowego szkoły kładą nacisk na rozwój indywidualny i społeczny uczniów oraz rozwijanie ich umiejętności ogólnych, umiejętności technicznych i umiejętności uczenia się. Kolejne dwa lata to przygotowania do zdania egzaminu the State Leaving Certificate Examinations, który jest odpowiednikiem naszej matury. Umożliwia on staranie się o miejsce na uczelni wyższej. Natomiast szkoły przysposobienia zawodowego drugiego stopnia nie dają możliwości kontynuacji nauki na studiach wyższych, umożliwiają jedynie podjęcie pracy.

[Źródło: https://www.mli-group.com/courses/high-school-programme/]

W Irlandii studiować można na 8 uniwersytetach, 11 politechnikach (Institutes of Technology) oraz kilkudziesięciu kolegiach nauczycielskich (Colleges of Education) i uczelniach prywatnych. Uczyć się można również w czterech szkołach wyższych wchodzących w skład NUI (National University of Ireland).

Aby rozpocząć studia w Irlandii wystarczy zdać maturę w Polsce (lub najlepiej w samej Irlandii) i mieć dobre oceny, ponieważ irlandzkie uniwersytety zwracają na nie uwagę. Dla osób, które chcą zacząć studia na poziomie licencjackim, istnieje możliwość dofinansowania czesnego przez rząd irlandzki. Dofinansowanie dotyczy zarówno studentów krajowych jak i z terenów  UE. Korzystając z pomocy finansowej pozostaje do pokrycia opłata dotycząca kosztów egzaminów na studia w wysokości ok. 3000 euro. 

 

Dlaczego warto?

Jak nauka w każdym innym kraju, tak samo edukacja w Irlandii przynosi ogromne korzyści dla studenta. Najważniejszą jest udoskonalenie języka angielskiego, dzięki czemu świat staje się dostępny i przyjazny oraz łatwiej jest znaleźć satysfakcjonującą pracę. Dyplom irlandzki uznawany jest na całym świecie. System edukacyjny oparty jest na kreowaniu u ucznia postawy dużej samodzielności w działaniu i pewności siebie. Poza tym przebywanie w środowisku międzynarodowym otwiera na świat oraz pomaga w kreowaniu nastawienia, że wszystko jest możliwe.


Brzmi ciekawie? Może spróbujesz swoich sił w irlandzkim liceum? ;)

Project jako firma z 25-letnim stażem i długoletnią współpracą z zagranicznymi instytucjami, potrafimy pomóc polskim uczniom w znalezieniu odpowiedniego programu akademickiego za granicą. W swoim portfolio posiadamy wiele programów edukacyjnych w Irlandii i nie tylko. Dowiedz się więcej, jakie możliwości czekają Cię z nami w Irlandii (LINK).

Previous
Previous

Jak wygląda nauka w Kanadzie?

Next
Next

VI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA EDUKACYJNA PROJECT 2022