Jak wygląda nauka w Kanadzie?

Dla wielu ludzi z całego świata Kanada stanowi prawdziwy wzór do naśladowania – jest tam bezpiecznie, spokojnie, ludzie są przyjaźni, a dodatkowo to kraj zamożny i uważany za jeden z piękniejszych. To wszystko sprawia, że nauka w Kanadzie jest bardzo dobrym pomysłem.

Jest to państwo federacyjne, które dzieli się na 10 prowincji i trzy bardzo rozległe, słabo zaludnione terytoria. Za organizację, realizację i finansowanie edukacji na poziomie podstawowym, średnim, policealnym oraz zawodowym odpowiadają poszczególne prowincje. Oznacza to, że system edukacji w Kanadzie jest zdecentralizowany. Chociaż istnieje wiele podobieństw w strukturze oświaty poszczególnych prowincji, każda z nich posiada własną podstawę programową, metody oceniania oraz ministra edukacji. Na poziomie federalnym nie istnieje również ministerstwo lub departament oświaty. Funkcjonującym organem jest Rada Ministrów Edukacji (Council of Ministers of Education, CMEC), która umożliwia dyskusję na tematy będące przedmiotem wspólnych zainteresowań, podejmowanie wzajemnych inicjatyw edukacyjnych oraz reprezentowanie interesów prowincji i terytoriów przed rządem federalnym, rządami innych krajów czy organizacjami międzynarodowymi.

System szkolnictwa w Kanadzie jest zdecentralizowany oznacza to, że każda prowincja (polski odpowiednik województwa) odpowiada za placówki w swoim obrębie, posiada własną podstawę programową oraz ministra edukacji. 

W Kanadzie podobnie jak w Polsce obowiązuje kilkustopniowy system kształcenia - przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia oraz studia. Szkoły dzieli się na publiczne, katolickie i prywatne. Przy czym, aby uczęszczać do szkoły katolickiej nie trzeba być katolikiem. Szkoła publiczna i katolicka posiadają podobny program nauczania, a nauka finansowana jest ze środków publicznych. Prywatne szkoły mogą funkcjonować podobnie do placówek państwowych oraz posiadać zbliżony program nauczania, różnica polega na tym, że są niezależne od publicznego systemu szkolnictwa jednak mogą być częściowo finansowane ze środków publicznych pod warunkiem, że spełniają określone warunki.

Rok szkolny w Kanadzie trwa podobnie jak w Polsce od początku września do połowy czerwca. System oceniania w kanadyjskich szkołach różni się w zależności od terytorium i prowincji. Zazwyczaj funkcjonują stopnie od A (najwyższy) do F (najniższy). Uczelnie wyższe stosują skalę rozszerzoną o plusy i minusy przy literach. Każdy uczeń w Kanadzie oceniany jest sumarycznie ze wszystkich przedmiotów. Ocena, podobnie jak wyniki z pojedynczych przedmiotów, przedstawiana jest procentowo i jest średnią ze wszystkich ocen cząstkowych. Dobrym rozwiązaniem wydaje się podział uczniów według uzdolnień, a nauka w klasach prowadzona jest na trzech poziomach – zwykłym, przeznaczonym dla uczniów, którzy nie zamierzają kontynuować nauki na uczelniach wyższych; akademickim – stworzonym dla tych, którzy zamierzają studiować; oraz international – dla najzdolniejszych uczniów, którzy otrzymują międzynarodową maturę.

Kanadyjskie szkoły charakteryzują się wysokim poziomem zróżnicowania programu i dopasowania do planów, możliwości i ambicji uczniów oraz szeroką gamą wyboru zajęć dodatkowych. Kanadyjscy uczniowie korzystają z wyjątkowej natury, rozwijają swoje pasje akademickie, sportowe i artystyczne w niezwykłej atmosferze.

Ponadto jako student międzynarodowy możesz pracować 20 godzin tygodniowo, a w okresie wakacyjnym nawet 40 godzin. Studenci międzynarodowi coraz częściej wybierają studia w Kanadzie, ponieważ kraj tej oferuje wysoki poziom kształcenia; mieszkańcy są tolerancyjni i przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców, zaś czesne jest stosunkowo niskie, trzeba również wspomnieć o malowniczych widokach. 

Studia w Kanadzie przynoszą ogromne korzyści dla studenta. Najważniejszą jest udoskonalenie języka angielskiego, dzięki czemu świat staje się dostępny i przyjazny oraz łatwiej jest znaleźć satysfakcjonującą pracę. Dyplom kanadyjski uznawany jest na całym świecie. System edukacyjny oparty jest na kreowaniu u ucznia postawy dużej samodzielności w działaniu i pewności siebie. Poza tym przebywanie w środowisku międzynarodowym otwiera na świat oraz pomaga w kreowaniu nastawienia, że wszystko jest możliwe. Po zakończeniu studiów przyznawana jest wiza na pobyt kilkuletni, dzięki czemu można podjąć pracę w zdobytym zawodzie.

Project jako firma z 25-letnim stażem i długoletnią współpracą z zagranicznymi instytucjami, potrafimy pomóc polskim uczniom w znalezieniu odpowiedniego programu akademickiego za granicą. W swoim portfolio posiadamy wiele programów edukacyjnych w Kanadzie i nie tylko. Dowiedz się więcej, jakie możliwości czekają Cię z nami w Kanadzie (LINK).

Previous
Previous

Mateusz o swojej przygodzie edukacyjnej w Walii

Next
Next

Jak wygląda nauka w Irlandii?