Tradycje obchodów Halloween na świecie

Halloween_costume.jpg

Halloween – kontrowersyjne w Polsce święto, obchodzone hucznie 31 października na całym świecie. Choć zrodziło się ono w kulturze celtyckiej w Irlandii, z biegiem lat uległo przekształceniu pod wspływem tradycji i kultury krajów, do których zostało wprowadzone. Na całym świecie zrodziły się nowe tradycje, które wspólnie obchodzone, jednoczą mieszkańców każdego roku.


Ameryka Łacińska - Día de los Muertos.

W Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii i Meksyku 31 Października mieszkańcy honorują zmarłych bliskich. Zgodnie z wierzeniami ich duchy tego szczególnego dnia powracają na ziemię. Rodziny tworzą ołtarzyki zmarłych krewnych, które przystrajają cukierkami, kwiatami, zdjęciami czy ich ulubionymi potrawami, napojami i czystą wodą. Rodziny zapalają świece i kadzidła, by pomóc zmarłym odnaleźć drogę do domu. Przy wejściu przygotowywane są miska z wodą i ręcznik, by zmarły mógł się obmyć, zanim dołączy do rodzinnej kolacji. Podobnie jak w Polsce, rodziny zmarłych myją ich groby i przyozdabiają je kwiatami i wieńcami. 2 Listopada rodziny zbierają się nad grobami zmarłych na pikniki i wspomnienia, spotkaniom nierzadko towarzyszy butelka tequili, a nawet przygrywający zespół Mariachi.

Halloween-graves.jpg
halloween_ameryka_łacińska.jpg

Anglia - Guy Fawkes Day.

Anglicy w większości zaprzestali obchodzenia Halloween, kiedy Marcin Luter wprowadził do kraju religię protestancką. Ponieważ protestanci nie wierzą w świętych, nie było dłużej powodów do celebrowania ich dnia. Halloween zostało zastąpione Dniem Guy’a Fawkesa, który 05.11.1606 roku został stracony za próbę wysadzenia budynku parlamentu. Pierwotnie Guy Fawkes Day był świętowany dzień po jego egzekucji, mieszkańcy ustawiali wtedy ogniska, na których palili wizerunki i symboliczne „kości” katolickiego papieża. Dwa wieki później symbole papieża, zostały zastąpione symbolami Fawkesa.  W niektórych częściach Anglii dzieci chodziły od domu do domu z podobizną Fawkesa prosząc o “a penny for the guy,” ale tak naprawdę zatrzymując wszystkie zebrane pieniądze dla siebie. Tradycja ta w Anglii przekształciła się w popularne „trick or treat”, które w dzisiejszych czasach jest tradycją obchodów Halloween.

Halloween- bonefire.jpg
Halloween_trick_or_treat.jpg

Irlandia i Szkocja.

W Irlandii i Szkocji hucznie obchodzi się Halloween. Dzieci przebierają się w śmieszne i straszne kostiumy, a następnie chodzą po sąsiedztwie od drzwi do drzwi w ramach tradycji „trick or treat”. Wieczorami zazwyczaj organizowane są przyjęcia i bale przebierańców, w których mieszkańcy biorą udział całymi rodzinami. Podczas świętowania odbywają się także tradycyjne gry i zabawy. Najpopularniejsze z nich dotyczą jabłek, które wieszane są na drzewach, czy wsadzane do miski z wodą, a uczestnicy zabawy muszą je ściągnąć lub wyłowić bez pomocy rąk, używając tylko ust. Kolejną tradycyjną zabawą jest obieranie jabłek, tak by obierek był jak najdłuższy, a następnie rzucanie nim przez ramię. Litera, w jaką ułoży się obierek, powinna być pierwszą literą imienia naszego przyszłego wybranka czy wybranki. Tradycją irlandzkiego Halloween jest także tzw. fruitcake, które zawiera w środku monety, guziki i pierścionki. Uczestnicy halloweenowej uroczystości dzielą się ciastem, a to co w nim znajdą, jest przepowiednią na nadchodzącą przyszłość, np. moneta oznacza bogactwo, pierścionek małżeństwo. Z Irlandii wywodzi się także zwyczaj rzeźbienia w dyni. Pierwotnie Irlandczycy drążyli dekoracje w rzepie podczas obchodów dnia zmarłych, dopiero amerykanie przekształcili tradycje z użyciem dyni.

Halloween_costumes_decorations.jpg
Halloween_ pumpkin.jpg

Tradycje wschodu.

W Japonii pod koniec października organizowana jest Kawasaki Halloween Parade. W wydarzeniu mogą wziąć udział ludzie z całego świata, ale pod warunkiem spełnienia konkretnych wymagań. By wziąć udział w paradzie, uczestnik musi wysłać maksymalnie 30-sekundowy filmik, przedstawiający jego kostium i wypełnić odpowiedni formularz. Podczas trwania parady  jury ocenia kostiumy, a najlepsze z nich mają szansę na otrzymanie nagrody pieniężnej. W Hong Kongu obchodzony jest Hungry Ghost Festival, który trwa od połowy sierpnia do połowy września. Mieszkańcy wierzą, że o tej porze roku duchy zmarłych stają się niespokojne i zaczynają wędrować po ziemi. Festiwal jest sposobem na nakarmienie dusz zmarłych zarówno jedzeniem jak i pieniędzmi, których potrzebują w życiu pozagrobowym.

Halloween_China.jpg
Halloween-decoration.jpg

Indie.

Mieszkańcy Indii świętują Pitru Paksha, wierzą oni, że po odejściu z tego świata, bóg śmierci zabiera ich dusze do czyśćca, gdzie mogą połączyć się z ostatnimi trzema pokoleniami swojej rodziny. Podczas Pitru Paksha dusze dostają pozwolenie, by powrócić na ziemię i połączyć się z żyjącymi bliskimi. Aby zapewnić członowi rodziny miejsce w zaświatach, żyjący krewny musi odprawić rytuał Shraddha, który obejmuje rytuał ognia. Jeśli tego nie zrobi, dusza zmarłego będzie wiecznie błąkać się po ziemi. Podczas obchodów święta, rodziny przygotowują dla zmarłych posiłki, m.in. kheer (ryż na słodko z mlekiem), lapsi (słodką owsiankę), ryż, soczewicę, fasolę i dynie, które gotuje się w srebrnych lub miedzianych garnkach i podaje na liściach bananowca.

Halloween-grave.jpg
Halloween_costume_.jpg

Choć w dzisiejszych czasach każdy kraj ma swoje własne tradycje związanie z obchodami Halloween, to wszystkie one mają swoje korzenie w kulturze celtyckiej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się skąd wywodzi się Halloween i jak rozpoczęła się historia święta - tajemniczy Thomas opowie Wam mroczną opowieść o początkach najstraszniejszego dnia w roku!

Previous
Previous

Stereotypy o Wielkiej Brytanii i Brytyjczykach

Next
Next

Boarding schools w filmach