Stereotypy o Wielkiej Brytanii i Brytyjczykach

Ile prawdy jest w stereotypowych opiniach o Wielkiej Brytanii i Brytyjczykach?

Ile prawdy jest w stereotypowych opiniach o Wielkiej Brytanii i Brytyjczykach?

1. W Wielkiej Brytanii pogoda jest kiepska i ciągle pada. NIE!

Wielka Brytania jest wyspą i pogodę kształtuje kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest Ocean Atlantycki, który niesie ze sobą opady, ale też ciepłe prądy morskie. Opady w zależności od regionu są bardzo różne – na północy w Szkocji i Północnej Anglii większe i częstsze niż na południu, gdzie w niektórych regionach, np. Sussex czy Suffolk, średnia opadów jest niższa niż w niektórych rejonach Włoch! Londyn, a także południowo-wschodnia Anglia, cieszą się dobrą pogodą w lecie (czasem do 30 stopni) i wysokimi temperaturami w zimie – +6 stopni Celsjusza. Zmienność pogody, zwłaszcza w rejonach nadmorskich, jest czymś, na co trzeba być przygotowanym – rano niebo zasnute chmurami, a po południu słońce. Im wyżej, tym warunki pogodowe są cięższe – więcej opadów i chłodniej. Ostatnie zmiany pogody często powodują długotrwałe okresy suszy i wysokie temperatury, jak to miało miejsce w 2018.

2. Brytyjczycy piją dużo herbaty. TAK i NIE!

Tak, Brytyjczycy nadal piją dużo herbaty, którą sprowadzono na wyspy na początku XVIII wieku i celebrują jej picie, ale są na trzecim miejscu wśród krajów spożywających ten napój: na pierwszym jest Turcja, a na drugim – Irlandia (Polacy są na 9. miejscu). Brytyjczycy piją różne gatunki herbat o różnych porach dnia – mocniejszą rano, nieco słabszą po południu, zwykle pijaną z mlekiem. Często podają do niej, zwłaszcza do tej popołudniowej, tzw. scones (typowe ciastka serwowane do herbaty). Herbata stała się nieco mniej popularna w dobie sieciowych kawiarni, takich jak np. Costa Café, zwłaszcza wśród młodych osób, ale ciągle na wyspach można się napić pysznej, świetnie zaparzonej herbaty.

3. Brytyjczycy kochają rodzinę królewską. TAK!

Chociaż słyszy się czasem, że Anglicy buntują się przeciwko wydatkom przeznaczanych na rodzinę królewską, to z pewnością są też dumni z jej posiadania. Członkowie The Royal Family pełnią wiele ważnych funkcji, prowadzą mnóstwo akcji charytatywnych i wspierają sporo fundacji służących rozwojowi kraju, młodych ludzi oraz kultury i tradycji Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy uważają, że rodzina królewska godnie reprezentuje Wielką Brytanię, zapewniając stabilność i jedność narodową.  Według badania opinii publicznej poparcie dla monarchii i rodziny królewskiej pomiędzy rokiem 1969-2018 wahało się pomiędzy 75-80%. Ponad ¾ Brytyjczyków chce utrzymania monarchii, co pokazuje, że pomimo ogromnych zmian społecznych rodzina królewska cieszy się nadal dużą sympatią! Long Live the Queen!

4. Kuchnia angielska jest okropna. NIE!

Przez większość swojej współczesnej historii brytyjska kuchnia była obśmiewana i uważana za niezbyt smaczną. W porównaniu z kuchnią francuską - uważaną za wyszukaną, czy włoską – popularną poprzez smak i prostotę, ta angielska jawiła się jako nudna i niesmaczna. Tymczasem tradycyjna kuchnia Wielkiej Brytanii jest zróżnicowana i smaczna, co zawdzięcza współistnieniu kuchni szkockiej, walijskiej, angielskiej oraz wpływom ludności saksońskiej, wikingów i normandów. Tradycyjna kuchnia zawierała wiele dań, w których jako przypraw używano lokalnych ziół oraz mięs. Czas wojny i okres powojenny, wprowadzenie oszczędności w racjonowaniu żywności i znaczne uszczuplenie asortymentu dostępnych produktów, przesądziły na długie lata o profilu kuchni – zupa ogonowa, kawałek mięsa, ziemniaki oraz groszek z marchewką stały się daniami kojarzonymi z kuchnią angielską. W ostatnich kilku dekadach to kraj, gdzie można zjeść na powrót fantastyczne dania tradycyjne z ogromną różnorodnością sałat, a także świetnie przygotowanych kanapek, które z pewnością doceniają studenci. ;) Kuchnie z różnych krajów sprawiają, że można zjeść potrawy z każdego zakątka świata i dostosować je do swojego portfela. Każdy powinien spróbować m.in. Fish and Chips, Full English Breakfast, Cornish Pastry, Sunday Roast oraz Sticky Toffee Pudding lub Trifle na deser.

Fish & Chips

Fish & Chips

Full English Breakfast

Full English Breakfast

Sunday Roast

Sunday Roast

Sticky Toffee Pudding

Sticky Toffee Pudding

5. Brytyjczycy są powściągliwi, ale tolerancyjni?

Rzeczywiście są powściągliwi – badania socjologiczne przeprowadzone przez Social Issues Research Centre w Oxford pokazały, że ponad  25 procent Brytyjczyków uważa, że okazywanie emocji jest niewłaściwe. Brytyjczycy nie angażują się też w sprawy innych o ile nie zostaną o to poproszeni, a i wówczas zachowują dystans i starają się nie ingerować za bardzo. Niepokojące są opinie związane z tolerancją – ponad dwie trzecie Brytyjczyków uważa, że jest zbyt dużo imigrantów i że udziela się im zbyt dużej pomocy materialnej, a ponad połowa z nich – że imigranci nie powinni zachowywać kultury i zwyczajów z kraju, z którego przybyli, co nie jest odosobnionym zjawiskiem na tle Europy, która dotknięta nagłym zalewem imigrantów źle radzi sobie z tym faktem.

6. W Wielkiej Brytanii istnieją najlepsze szkoły. TAK!

Chociaż za najlepszy model edukacji uważa się fiński, to brytyjski system edukacji znajduje się wśród 5 najlepszych na całym świecie – łącznie z koreańskim, kanadyjskim oraz niemieckim. Za najlepsze uniwersytety natomiast ciągle uważa się Oxford i Cambridge – zajmują one odpowiednio 2. i 3. miejsce po amerykańskim Harvardzie. Angielskie szkoły i uczelnie rozwijają m.in. kreatywność, stawiają na indywidualizm i innowacyjne, nietypowe rozwiązania.

To tylko kilka przykładowych stereotypów. Sami przekonajcie się o ich prawdziwości – odwiedzając Wielką Brytanię! :)

Previous
Previous

Tradycje obchodów Święta Dziękczynienia

Next
Next

Tradycje obchodów Halloween na świecie