Tradycje obchodów Święta Dziękczynienia

Thanksgiving.jpg

Dość hucznie celebrowane święto w gronie rodzinnym w Stanach Zjednoczonych znamy także jako Thanksgiving Day (Dzień Dziękczynienia). Jego coroczne obchody przypadają na czwarty czwartek listopada, a więc w tym roku jest to 26 listopada. Choć nam ten dzień kojarzy się głównie z suto zastawionym stołem, to jak wskazuje sama nazwa – jest dniem, w którym Amerykanie wyrażają swoją wdzięczność („Thankful & blessed”). Za co? Za wszystko, co podpowiada im serce. 😉

Poznajcie kilka ciekawostek związanych z pochodzeniem tego święta, jego pierwotnymi obchodami oraz tradycjami, jakie znamy dziś.

Historia Dnia Dziękczynienia

Historia opowiadana w różny sposób przez różnych historyków sprowadza się jednak zgodnie do lat 20. XVII wieku, kiedy to w 1621 roku niewielki statek Mayflower przypłynął z brytyjskiego Plymouth do zatoki Cape Cod, USA. Miejsce, w którym Pielgrzymowie się osiedlili, kilka lat wcześniej także nazwano Plymouth, co było ciekawym przypadkiem. Na pokładzie znajdowało się ok. 100 pasażerów, którzy poszukiwali nowego domu, by swobodnie wyznawać swą wiarę, bowiem byli separatystami Kościoła anglikańskiego. By uczcić dotarcie do „Nowego Świata” i pierwsze udane zbiory, pielgrzymi zorganizowali 3-dniową ucztę, w której wzięła udział także miejscowa ludność, co miało stanowić również o ich zjednoczeniu i akceptacji. Legendy głoszą, iż nowi przybysze uczyli się także polować na dzikie indyki, co miało znaleźć potwierdzenie w fakcie, iż indyk jest uznawany za danie główne na stole w Dniu Dziękczynienia. Od tego też czasu dzień ten celebrowano z przerwami aż do 1863 roku, kiedy to Abraham Lincoln ogłosił je świętem narodowym, które miało być obchodzone w ostatni czwartek listopada. Wiele lat później, w 1941 roku ustalono, iż dzień ten ma przypadać na czwarty czwartek listopada, aby uwzględnić te lata, w których listopad ma pięć czwartków. Uchwałę podpisał ówczesny Prezydent Roosevelt oficjalnie ustanawiając Święto Dziękczynienia. 

Jedzenie

Święto to wiąże się z wielkimi przygotowaniami kulinarnymi. Choć w związku z coraz to popularniejszym wegetarianizmem i weganizmem, tradycyjny indyk powoli znika z niektórych amerykańskich stołów, to powszechnie znany nadmiar jedzenia w tym dniu skłania do kolejnych żartów o tzw. leftovers (resztki jedzenia). Mimo, iż często w trakcie jedzenia padają hasła „Leftovers are for quitters”, to pozostałości spożywa się jeszcze przez kilka kolejnych dni. To co tak właściwie pojawia się na stole?

Zupa - o ile serwowana, przyjmuje zazwyczaj formę kremu dyniowego.

Pumpin soup.jpg

Danie główne i indyk w roli pierwszoplanowej

Turkey (indyk, zazwyczaj pieczony)
Mashed potatoes (puree ziemniaczane)

Mashed potatoes (puree ziemniaczane)

Stuffing (farsz do indyka)

Stuffing (farsz do indyka)

Cranberry sauce (sos żurawinowy)

Cranberry sauce (sos żurawinowy)

Gravy (sos pieczeniowy)

Gravy (sos pieczeniowy)

Do popularnych “sides” zaliczymy także cornbread (chleb kukurydziany), sweet potatoes (bataty), sweet corn (kukurydzę) i inne warzywa.

Deser - serwowany zazwyczaj w formie tarty, to np. pumpkin pie (placek dyniowy), apple pie (szarlotka), czy pecan pie (placek z pekanów).

Apple_pumpkin_pie_thanksgiving.jpg

The turkey pardon

Tradycja zapoczątkowana oficjalnie w trakcie trwania kadencji Prezydenta George’a W. Busha, która polega na oszczędzeniu życia jednego ze sprezentowanych prezydentowi indyków. Historycy twierdzą, że tradycja sięga trochę wcześniej, gdy syn Abrahama Lincolna, Ted, poprosił ojca o ułaskawienie jego przyjeciela indyka. Ceremonię od lat przeprowadza się w Białym Domu. Ostatnie dwa indyki (imieniem Corn i Cob) ocalił Prezydent Donald Trump, kończący właśnie swoją 4-letnią kadencję. Następnego indyka na przyszły Dzień Dziękczynienia, zaplanowany na czwartek 25 listopada 2021, ocali już Prezydent Joe Biden.

Oglądanie meczu footballu amerykańskiego

Choć może wydawać się to dość nowoczesna tradycja, to mecze futbolu w Dzień Dziękczynienia zaczęto organizować już kilka lat po tym, jak Lincoln ogłosił go świętem narodowym. Zaczęło się od licealnych rozgrywek aż do czasu gdy w 1920 utworzono National Football League, by football uprawiać profesjonalnie. Do tradycji przyłączyły się m.in. Detroit Lions, czy Dallas Cowboys, które z krótkimi przerwami, regularnie rokrocznie grają w te właśnie święto. Po dziś dzień jest to stały element amerykańskich obchodów Święta Dziękczynienia.

Parady

Od lat 20. minionego wieku, święto kojarzymy także z hucznymi, ulicznymi paradami zapoczątkowanymi w Filadelfii. To właśnie Philadelphia's Thanksgiving Day Parade (obecnie znaną pod nazwą 6abc Dunkin' Donuts Thanksgiving Day Parade ze względu na sponsoring firmy Dunkin’Donuts) uznaje się za najstarszą. Kolejne parady powstały w 1924 roku - to America's Thanksgiving Parade organizowana w Detroit oraz Macy's Thanksgiving Day Parade, która jest największą paradą na świecie, a ma miejsce corocznie w nowojorskim Manhattanie. Ta ostatnia uznawana jest także za najbardziej popularną – 3 godzinne wydarzenie oprawione jest obecnością znanych zespołów muzycznych, tancerzy, a także sporych konstrukcji i balonów odwzorowujących różne postacie fikcyjne, jak i te realne.

Breaking the wishbone

Niektóre rodziny urozmaicają wydarzenie kolejną tradycją, tym razem zaciągniętą od Rzymian (ale to już inna historia!). Dwie osoby chwytają tzw. wishbone (czyli rozwidloną kość piersiową indyka), myślą o swoim życzeniu i wspólnie łamią ją. Ktokolwiek zostanie z większym kawałkiem kości, niejako wygrywa – to znaczy, że jego życzenie się spełni.

Wishbone_dzień_dziękczynienia.jpg

Choć każde pokolenie wnosi coś swojego do tego święta, pamiętajmy, iż pierwotnie święto miało mocny wydźwięk religijny i polegało na składaniu dziękczynienia Bogu – stąd wiele rodzin przed rozpoczęciem uczty składa wspólną modlitwę. Nawet jeśli w niektórych domostwach dzień ten nie ma charakteru religijnego, główną tradycją jest wyrażenie swojego doceniania i wdzięczności w gronie najbliższych.

A za co Ty jesteś wdzięczny? ;)

Previous
Previous

BTEC, czyli edukacja poprzez praktykę

Next
Next

Stereotypy o Wielkiej Brytanii i Brytyjczykach