Wielkanoc – tradycje świąteczne na świecie

happy easter.jpg

Wielkanoc to wyjątkowy czas, który obfituje w niezliczone tradycje i zwyczaje ludowe. I choć część z nich już dawno została zapomniana, niektóre nadal się kultywuje. Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, tradycyjna święconka, rodzinne śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus to powszechnie znane nam polskie obyczaje. W czasach pandemii nie mamy zbyt dużej możliwości przemieszczania się i podróżowania do innych krajów, w związku z tym podpatrzyliśmy dla Was nietypowe tradycje wielkanocne w innych państwach. Zapraszamy!

rodzinka.jpg

Francja – gigantyczny omlet

W malutkim mieście Haux na południu Francji, corocznie w Wielkanocny Poniedziałek przyrządza się gigantyczny omlet, który składa się z 4500 jaj. Przygotowanie omletu to naprawdę wielkie widowisko. Tradycja odbywa się na głównym placu miasta. Kucharze najpierw na olbrzymich rozmiarów patelnię wylewają wiadrami rozbite jajka, a potem mieszają zawartość wielkimi drewnianymi łychami wyglądem przypominającymi wiosła. Zwykle omletem zostaje poczęstowane nawet 1000 osób. Geneza tego wydarzenia sięga aż do czasów Napoleona. Dowódca wojskowy i jego armia wspólnie podróżując po południu kraju zostali nakarmieni przez lokalną ludność właśnie omletem. Napoleon tak bardzo polubił to danie, że w kolejnym dniu na jego polecenie mieszkańcy przyrządzili gigantyczny omlet dla jego armii.

W dzisiejszych czasach zwyczaj kultywuje się głównie w Langwedocji i Pirenejach. Każda rodzina w okresie świątecznym przyrządza wspólnie omlet na największej patelni, jaką tylko ma do dyspozycji w swoim domu.

Hiszpania – tańczące szkielety

Co roku w Wielki Czwartek w katalońskim mieście Verges odbywa się tradycyjny „dansa de la mort”, czyli tzw. taniec śmierci. Mieszkańcy ubierają się w powłóczyste, czarne szaty w ręku trzymając rekwizyty takie jak kosa, tacę wypełnioną popiołem bądź pozbawiony wskazówek zegar i zaczynają paradować ulicami. O północy w uliczce Carrer dels Cargols, przy dźwiękach bębnów, pięć osób strojem przypominającym szkielety, bierze udział w tańcu śmierci. Spektakl ma za zadanie pokazać ulotność i kruchość ludzkiego życia. Taniec upamiętnia także „czarną śmierć” z XIV wieku, która statystycznie pochłonęła 30-60% ludności Europy. Chorobą, która dotknęła tak ogromny odsetek ludności była dżuma. Szacuje się, że potrzebne było 150 lat, aby wrócić do stanu liczebnego sprzed epidemii.

taniec śmierci.jpg

Grecja – huk o bruk

Na greckiej wyspie Korfu, Wielkanoc obchodzona jest z dużym hukiem i to dosłownie. W Wielką Sobotę około południa w historycznym centrum miasta gromadzą się tłumy, aby oglądać niecodzienny spektakl. Z okolicznych okien, na ulice i skwery, wśród wielkiej wrzawy lecą czerwone, gliniane dzbany wypełnione wodą, które rozbijają się z hukiem o bruk. Dla zainteresowanych - takie naczynie można wcześniej kupić na okolicznych straganach, gdzie są powszechnie dostępne. Rozbite kawałki w ekspresowym tempie znikają z ulicy. Każdy chce uzbierać ich jak największą ilość, ponieważ każdy kawałek symbolizuje wróżbę i szczęście na następny rok. Ta nietypowa tradycja wyspy ma swoje korzenie jeszcze za czasów panowania na tych terenach Republiki Weneckiej. Według różnych źródeł zwyczaj ma na celu symboliczne pozbycie się starych rzeczy, aby zrobić miejsce na nowe i lepsze. W ten sposób Grecy pragnęli usunąć ze swojego życia wszelkie troski, problemy i zastąpić je tym co pozytywne.

USA – polowanie na jajka

Easter Egg Hunt to jedna z najbardziej rozpowszechnionych tradycji wielkanocnych w Stanach Zjednoczonych. Dosłownie oznacza polowanie na pisanki. Zwyczaj polega na tym, że wielkanocny zajączek (czytaj rodzice) chowają skrzętnie w domu i ogrodzie czekoladowe jajka bądź pisanki. Czasem są to plastikowe jajka, w których umieszcza się słodycze lub inne upominki. Dzieci, którym uda się odnaleźć ukryte skarby, w nagrodę otrzymują koszyczek pełen łakoci lub innych drobnych prezentów. Easter Egg Hunt odbywa się nie tylko w domach - tradycję kultywuje się na większą skalę w szkołach, parkach czy centrach handlowych, gdzie w wydarzeniu bierze udział większa ilość dzieci.

american eggs.jpg

Gwatemala – kolorowe dywany

W mieście Antigua w Gwatemali ma miejsce największa uroczystość Wielkanocna na świecie. W tym kraju szczególnie upamiętnia się mękę i zmartwychwstanie Jezusa. Od Wielkiego Piątku aż do niedzieli odbywają się marsze kolorowych procesji. Geneza tej tradycji sięga aż do XVI wieku i została rozpowszechniona przez hiszpańskich misjonarzy. Całe miasto aktywnie uczestniczy w przygotowaniu wydarzenia. Szczególnie warto zwrócić uwagę na „alfombras”, czyli inaczej po hiszpańsku dywany. Są to prawdziwe dzieła sztuki i wytwarzane są przez mieszkańców tygodniami, a nawet miesiącami. Bazą podstawy dywanu jest piasek. Następnie do zdobienia używa się różnorodnych materiałów, głównie są to barwione trociny, ale również dodaje się ogromne ilości kwiatów, owoców i warzyw. W efekcie powstaje prawdziwe arcydzieło, które nie tylko niesamowicie wygląda, ale także pięknie pachnie, ponieważ dodaje się do alfombras igły sosnowe. Gotowe wzory często są nawiązaniem do tradycji Majów, odwołują się do Biblii bądź przedstawiają sceny z natury.

dywan.jpg

Który zwyczaj przypadł Wam najbardziej do gustu? A może znacie inne równie ciekawe tradycje, o których warto wspomnieć? Czekamy na feedback z Waszej strony! Tymczasem z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy:

Na nadchodzące Święta Wielkanocne

życzymy zdrowia, wielu radosnych i ciepłych chwil,

odpoczynku i wyciszenia przy rodzinnym stole

oraz mnóstwa pomyślności

w życiu prywatnym i zawodowym.

Niech ten czas napełni Państwa

nadzieją i energią do podejmowania

kolejnych wyzwań.

easter bunny.jpg

Poznajcie kilka ciekawostek i tradycji obchodów Wielkanocy prosto z Australii. W trochę dłuższej formie opowie nam dziś o tym Thomas, native speaker właśnie z tego kraju. Jednocześnie wzbogaćcie swoje słownictwo i poznajcie charakterystyczne pojęcia z serii "Vocabulary check" i "Look it up".

Previous
Previous

Tutorial college, czyli alternatywne podejście do edukacji szkolnej

Next
Next

Dzień Św. Patryka w Irlandii